Zespół redakcyjny
Czas oglądania: 3 min
11 września 2024
Czas czytania: 2 min
24 września 2024
Czas czytania: 2 min
20 listopada 2024
Historia o wpływie
Szpital Caritas St. Josef w Regensburgu w Niemczech pomyślnie wdrożył w swoim oddziale ratunkowym testy wykonywane w miejscu świadczenia opieki w kierunku chorób zakaźnych za pomocą systemu GeneXpert® firmy Cepheid, co umożliwiło skrócenie czasu oczekiwania na wyniki ze średnio 4 godzin – lub do 48 godzin w weekendy – do około 1 godziny. Pomogło to szpitalowi skrócić czas pobytu pacjentów na oddziale ratunkowym, a w efekcie uniknąć stosowania niepotrzebnych środków izolacji i obniżyć ogólne koszty.
W przypadku przyjmowania do szpitala pacjentów, u których podejrzewa się zakażenie wymagające izolacji – takie jak zakażenie dróg oddechowych, zakażenie Staphylococcus aureus opornym na metycylinę (MRSA), norowirusem lub Clostridium difficile – próbka jest pobierana na oddziale ratunkowym, a następnie wysyłana do laboratorium zewnętrznego. Podczas oczekiwania na wyniki PCR – co zajmowało 4 godziny w dni powszednie i do 48 godzin w weekendy – pacjenci byli prewencyjnie izolowani na oddziale ratunkowym. Wcześniej skutkowało to niepotrzebną izolacją, a nawet niedostępnością łóżek, jeśli nie było dostępnych pojedynczych pomieszczeń.
Szpital Caritas St. Josef w Regensburgu potrzebował precyzyjnej, szybkiej i łatwej w użyciu metody wykrywania chorób zakaźnych wymagających izolacji, aby skrócić czas pobytu pacjentów na oddziale ratunkowym, uniknąć niepotrzebnych izolacji i niedostępności łóżek oraz zapobiec przenoszeniu zakażenia na innych pacjentów i personel.
Oddział ratunkowy szpitala Caritas St. Josef, wspólnie z kierownictwem szpitala i laboratorium zewnętrznym, zdecydował się na wdrożenie testów wykonywanych w miejscu świadczenia opieki, aby skrócić czas oczekiwania i umożliwić szybszą diagnostykę chorób zakaźnych. Szpital wybrał system GeneXpert, aby umożliwić przeszkolonym pielęgniarkom pobieranie próbek i przeprowadzanie testów PCR na żądanie oraz w miejscu świadczenia opieki nad pacjentem.
Zgodnie z wytycznymi szpitala dotyczącymi testów, zespół pielęgniarski wykonuje teraz testy na obecność wirusów układu oddechowego (SARS-CoV-2, grypy i RSV), a także powszechnych zakażeń związanych z opieką zdrowotną (MRSA, C. difficile i norowirus) przed przyjęciem do szpitala. Dzięki testom wykonywanym w miejscu świadczenia opieki szpital znacznie skrócił czas oczekiwania na wyniki do około 1 godziny, co pozwoliło skrócić czas pobytu pacjentów na oddziale ratunkowym, umożliwiło wczesną i odpowiednią izolację pacjentów z dodatnim wynikiem testu, a ostatecznie zapewniło oszczędności kosztów.
Przewidywane i rzeczywiste wyniki zależą od instytucji, w której zostały uzyskane i mogą nie odzwierciedlać wyników uzyskiwanych w innych instytucjach.
Piśmiennictwo: Rozmowa z klientem
WIĘCEJ