Zespół redakcyjny
Czas oglądania: 3 min
11 września 2024
Czas czytania: 2 min
24 września 2024
Czas czytania: 2 min
11 września 2024
Historia o wpływie
Szpital położniczy Kätilöopisto w Helsinkach wprowadził powszechne badania przesiewowe PCR w kierunku zakażenia paciorkowcami grupy B (GBS) u kobiet w ciąży przy użyciu systemu GeneXpert® firmy Cepheid. Dzięki dodatnim wynikom na obecność GBS dostępnym w ciągu 36–56 minut zespół wyeliminował niepewność dotyczącą statusu obecną w przypadku wcześniejszej oceny opartej na ryzyku. Powszechne okołoporodowe badania przesiewowe PCR wiążą się ze skróceniem czasu hospitalizacji noworodków o około 1 dzień.
Zakażenie paciorkowcami grupy B (GBS) jest główną przyczyną wczesnych zachorowań (EOD) u noworodków. Jeśli u matki występuje kolonizacja GBS, zakażenie może zostać przeniesione na dziecko w kanale rodnym. Podawanie kobietom w ciąży antybiotyków w trakcie porodu skutecznie zapobiega przenoszeniu GBS i możliwym dalszym wczesnym zachorowaniom u noworodków. Jednak szpital położniczy Kätilöopisto miał trudności z szybkim i dokładnym określeniem, które kobiety powinny otrzymać antybiotyki profilaktyczne.
W przeszłości szpital korzystał z oceny opartej na ryzyku, aby ustalić, u których kobiet należy stosować okołoporodową profilaktykę antybiotykową (IAP). Ocena uwzględniała czynniki ryzyka, takie jak przedwczesne pęknięcie błon płodowych trwające ponad 18 godzin, dodatni wynik badania posiewu z pochwy lub moczu na obecność GBS we wczesnej fazie ciąży lub poprzedni poród, w którym u dziecka występowało wczesne zachorowanie związane z GBS. W ostatnich latach pojawiły się jednak wątpliwości co do skuteczności okołoporodowej profilaktyki antybiotykowej opartej na ryzyku. Na przykład zgodnie z oceną niektóre matki mogą nie mieć żadnych czynników ryzyka, ale mimo to mogą mieć wynik dodatni w kierunku GBS. Z drugiej strony niektóre matki mogą mieć wiele czynników ryzyka, ale nie mieć wyniku dodatniego w kierunku GBS, co prowadzi do przyjmowania przez nie niepotrzebnych antybiotyków.
Szpital położniczy Kätilöopisto w Helsinkach potrzebował precyzyjnej i szybkiej metody wykrywania kolonizacji GBS u kobiet w ciąży, aby wesprzeć działania w zakresie zarządzania środkami przeciwdrobnoustrojowymi oraz zmniejszyć częstość występowania wczesnych zachorowań u noworodków i skrócić czas ich hospitalizacji.
Badanie przeprowadzone w 2014 roku w szpitalu położniczym Kätilöopisto udowodniło wartość dodaną powszechnych okołoporodowych badań przesiewowych PCR w kierunku GBS przy użyciu testu Xpert® GBS w porównaniu ze standardową praktyką oceny ryzyka na potrzeby okołoporodowej profilaktyki antybiotykowej. Powszechne okołoporodowe badania PCR wiązały się ze skróceniem czasu pobytu noworodków w szpitalu o 1,13 dnia, bez zwiększenia stosowania antybiotyków. Ponadto po wdrożeniu badań okołoporodowych nie odnotowano przypadków wczesnych zachorowań w porównaniu z 3 przypadkami, gdy stosowano ocenę opartą na ryzyku.
Piśmiennictwo:
Björklund, V., Nieminen, T., Ulander, V. M., Ahola, T., & Saxén, H. (2017). Replacing risk-based early-onset-disease prevention with intrapartum group B streptococcus PCR testing. The journal of maternal-fetal & neonatal medicine: the official journal of the European Association of Perinatal Medicine, the Federation of Asia and Oceania Perinatal Societies, the International Society of Perinatal Obstetricians, 30(3), 368–373.
WIĘCEJ