Czas czytania: 2 min
19 września 2024
Historia o wpływie
Leczenie więźniów, u których stwierdzono pozytywny wynik testu na obecność wirusa HCV, stanowi kluczowy element globalnej inicjatywy mającej na celu wyeliminowanie tej choroby, ponieważ pomaga zmniejszyć częstość występowania infekcji w więzieniu i poza nim.
Obecna standardowa ścieżka diagnostyki, która trwa od dwóch do trzech tygodni, trwa zbyt długo, a wielu więźniów zostaje zwolnionych przed rozpoczęciem leczenia.
Zapewnienie dostępu do uproszczonej ścieżki diagnostyki i leczenia poprzez badanie RNA HCV w miejscu świadczenia opieki przy użyciu testu Xpert® HCV VL Fingerstick pozwala na uzyskanie wyników w czasie krótszym niż godzina.
„Im szybciej ktoś zostanie zdiagnozowany i poddany leczeniu, tym lepiej dla tej osoby i dla społeczności w zakładzie karnym i poza nim”.
Ashley Brown, konsultant hepatolog w Imperial College Healthcare, NHS Trusti HMP Wormwood Scrubs Prison
Ashley Brown, konsultant hepatolog w Imperial College Healthcare NHS Trust i HMP Wormwood Scrubs Prison, uważa, że wdrożenie systemu GeneXpert® w ramach ścieżki badań na obecność wirusa HCV umożliwiło instytucji poznanie statusu nowych więźniów w ciągu jednego dnia zamiast dwóch do trzech tygodni.
„To znaczyło, że o 60% więcej więźniów było w stanie osiągnąć ten okres leczenia”, zauważa Brown. „W okresie kontrolnym widzimy, że zdecydowana większość pozbywa się wirusa i zmienia swoje zachowanie, co zmniejsza prawdopodobieństwo podjęcia dodatkowego ryzyka”.
Korzystanie z systemu GeneXpert w zakładzie karnym Wormwood Scrubs pozwoliło współosadzonym sprawdzić, czy w tym samym dniu, w którym byli badani, wystąpiła u nich aktywna infekcja HCV. Współosadzeni, którzy uzyskają dodatni wynik testu, rozpoczną leczenie w ciągu czterech dni od jego otrzymania, co znacznie poprawi kompleksowość opieki i doprowadzi do znacznego wzrostu liczby współwięźniów, którzy rozpoczęli leczenie.
Obejrzyj, aby dowiedzieć się, w jaki sposób testy wykonywane w miejscu świadczenia opieki upraszczają ścieżkę diagnostyki wirusa HCV w zakładach karnych.
Prof. Ashley Brown: „Program eliminacji wirusa zapalenia wątroby typu C jest w toku.
Jednym z naszych priorytetów jest leczenie zakażeń wirusem HCV u tych osób, które najprawdopodobniej będą przekazywać go dalej. Istotnym źródłem zakażeń wirusem HCV są zakłady karne.
Wiemy, że wiele osób trafia do zakładu karnego z powodu przestępstw narkotykowych lub że narkotyki są częścią ich życia, dlatego wiemy, że w zakładzie karnym znajdziemy osoby, które w przeszłości przyjmowały narkotyki dożylnie i u których będzie dodatni wynik testu na obecność wirusa HCV.
Istnieją dwa naprawdę ważne powody, dla których chcemy wyeliminować wirusa HCV w zakładach karnych. Pierwszym jest oczywiście powstrzymanie transmisji w obrębie zakładu karnego – w wielu krajach nadal nie wolno udostępniać igieł i strzykawek w takich zakładach; wiemy jednak, że do wstrzykiwań dochodzi, a zatem w zakładach tych pojawią się nowe zakażenia wirusem HCV.
Drugim jest cyrkulacja pacjentów – wiemy, że osoby wstrzykujące narkotyki trafiają do zakładów karnych i z nich wychodzą, a podczas ich pobytu mamy doskonałą okazję do wyleczenia zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C, aby po powrocie do społeczeństwa takie osoby nie były już zakażone. Zasada leczenia w zakładach karnych jest więc bardzo prosta. Nieco inną kwestią są rozwiązania praktyczne. Głównym problemem, jaki napotykamy, jest fakt, że wiele osób, które trafiły do zakładu karnego z powodu przestępstw narkotykowych, przebywa tam przez bardzo krótki czas. Tradycyjna ścieżka diagnostyki i leczenia zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu C jest dość długa. Jest to ścieżka trzyetapowa – w pierwszej kolejności wykonuje się testy na obecność przeciwciał przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu C. W przypadku pacjentów lub więźniów, którzy uzyskali dodatni wynik testu na obecność przeciwciał, konieczne jest wykonanie testu PCR w kierunku wirusa HCV w celu potwierdzenia wiremii, a następnie często trzecim etapem jest genotypowanie, aby można było wybrać właściwe leczenie dla tych pacjentów.
W moim zakładzie karnym odkryliśmy, że czas pobytu większości więźniów nie był wystarczająco długi, aby mogli oni ukończyć tę tradycyjną ścieżkę, więc musieliśmy ją ponownie opracować w celu skrócenia całego procesu. To tutaj pojawia się nowy rodzaj diagnostyki. Ustaliliśmy, że jeśli będziemy w stanie przeprowadzić diagnostykę i rozpocząć leczenie w ciągu 24–48 godzin, będziemy mogli leczyć znacznie większą liczbę więźniów w trakcie odbywania przez nich wyroku, a ponadto im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym mniejsze będzie prawdopodobieństwo przeniesienia zakażenia na innych więźniów w trakcie tego wyroku.
Dlatego opracowaliśmy nową ścieżkę, zaczynając od testu na obecność przeciwciał wykonywanego w miejscu świadczenia opieki, albo w postaci testu z suchej kropli krwi, albo częściej, w przypadku tej populacji o dużej częstotliwości zakażeń, w postaci wymazu z jamy ustnej, który pozwalałby uzyskać wynik na obecność przeciwciał w ciągu kilku minut. Następnie przeszliśmy do testu Xpert® HCV VL Fingerstick, który umożliwiłby nam w ciągu godziny zidentyfikowanie pacjentów z wiremią, dzięki czemu udało nam się skrócić czas trwania badań z dwóch lub trzech tygodni do zaledwie kilku godzin.
Dzięki dodaniu pangenotypowych, krótkoterminowych, bezpośrednio działających leków przeciwwirusowych mogliśmy natychmiast rozpocząć leczenie tych pacjentów. To, że nie mieliśmy genotypu, nie miało znaczenia, ale wiedzieliśmy wtedy, że ci pacjenci byliby awiremiczni w ciągu kilku dni, a zatem dalsza transmisja byłaby ograniczona, a także że 60% więcej więźniów byłoby w stanie ukończyć tę ścieżkę leczenia podczas pobytu w naszej placówce.
Wiemy z wyników, że teraz o wiele więcej więźniów od razu trafia na leczenie. Gdy ich monitorujemy, zdecydowana większość z nich osiąga trwałą odpowiedź wirusologiczną, czyli wirus zostaje wyeliminowany. Widzimy też, jak zmienia się ich zachowanie; są znacznie mniej skłonni do podejmowania dodatkowego ryzyka, ponieważ czują się lepiej, ponieważ pozbyli się wirusa. Mogą przekazać tę wiadomość innym więźniom i innym osobom zażywającym narkotyki w społeczności, zachęcając ich do zgłaszania się na testy i leczenie.
Podsumowując, pokazaliśmy, że czas ma znaczenie – im szybciej uda się zdiagnozować chorobę i rozpocząć leczenie, tym lepiej dla zakażonej osoby, tym lepiej dla społeczności i tym szybciej uda się nam wyeliminować wirusa HCV.
A test Xpert® HCV VL Fingerstick naprawdę odgrywa bardzo ważną rolę w skróceniu tej ścieżki i pomaga nam wszystkim w wyeliminowaniu wirusa HCV”.
Rozwiązanie testowe firmy Cepheid zapewnia pracownikom służby zdrowia informacje medycznie użyteczne, umożliwiające badania i leczenie chorób zakaźnych tego samego dnia.
Dowiedz się więcej o systemie GeneXpert®.
CE-IVD Wyrób medyczny przeznaczony do diagnostyki in vitro. Produkt może nie być dostępny we wszystkich krajach. Produkt nie jest dostępny w Stanach Zjednoczonych.
Piśmiennictwo:
Z.Mohamed, et al. Time matters: Point of care screening and streamlined linkage to care dramatically improves hepatitis C treatment uptake in prisoners in England. Int J Drug Policy. 2020 Jan;75:102608. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31759307/
Testy wykonywane w miejscu świadczenia opieki upraszczają ścieżkę diagnostyki wirusa HCV w zakładach karnych. Wideo, wersja dostępna 24 maja 2024. https://youtu.be/eiZiHNeJn7g
WIĘCEJ