Enterobacterales wytwarzające karbapenemazy

Czas czytania: 3 min

ZARZĄDZANIE ŚRODKAMI PRZECIWDROBNOUSTROJOWYMI

Historia o wpływie

Badania przesiewowe PCR w brytyjskim szpitalu umożliwiają terminową kontrolę zakażeń

W szpitalach Royal Liverpool and Broadgreen University Hospitals NHS czas oczekiwania na wynik badania w kierunku Enterobacterales wytwarzających karbapenemazy (CPE) z wykorzystaniem hodowli i potwierdzenia fenotypowego wynosił do 72 godzin. 

 

Ponieważ w szpitalu brakowało pomieszczeń do odizolowania pacjentów, mogli oni zostać wypisani ze szpitala przed otrzymaniem wyników swoich badań. 

 

Opóźnienie to zwiększało ryzyko rozprzestrzeniania się CPE, co skutkowało utratą łóżek i zamknięciem oddziałów w celu zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się CPE. Utrata jednego łóżka kosztowała 200 funtów dziennie, co oznacza, że ​​zamknięcie oddziału z 25 łóżkami na miesiąc skutkowałoby stratą 150 000 funtów.

 

Istniała pilna potrzeba opracowania szybszej metody badań przesiewowych w kierunku CPE w celu wyeliminowania ryzyka rozprzestrzeniania się CPE u pacjentów lub wypisania ich ze szpitala przed otrzymaniem wyników badań.

 

Aby uniknąć opóźnień i zapobiec rozprzestrzenianiu się CPE, szpitale Royal Liverpool and Broadgreen University Hospitals NHS Trust wdrożyły badania w kierunku CPE oparte na metodzie PCR z wykorzystaniem testu Xpert® Carba-R w systemie GeneXpert® Infinity, co pozwala na szybsze wykonywanie badań przesiewowych. Test Xpert Carba-R zapewnia wyniki w ciągu 50 minut, co znacznie skraca całkowity czas realizacji (TAT) z 72 do 4 godzin. 

 

Skrócony czas realizacji umożliwił szybsze opuszczanie i dekontaminację pomieszczeń, co pozwoliło zmniejszyć o 50% liczbę łóżek utraconych w wyniku działań zapobiegawczych związanych z zanieczyszczeniem.

 

„Wprowadzenie szybkich testów molekularnych w kierunku Enterobacterales wytwarzających karbapenemazy pozwoliło nam skrócić czas oczekiwania na wyniki z kilku dni do kilku godzin, szybko identyfikować pacjentów i szybko podejmować niezbędne środki ostrożności”.

 

– Dr Tim Neal, dyrektor ds. mikrobiologii programu Mersey szpitala Royal Liverpool University Hospital, Royal Liverpool and Broadgreen University Hospitals NHS Trust

 

Infografika dotycząca skrócenia czasu realizacji

Posłuchaj, jak dr Tim Neal, dyrektor ds. mikrobiologii programu Mersey szpitala Royal Liverpool University Hospital, Royal Liverpool and Broadgreen University Hospitals NHS Trust, omawia kontrolę zakażeń w swoich organizacjach.

 

 

Transkrypt

„Nazywam się Tim Neal i jestem lekarzem zajmującym się kontrolą zakażeń w szpitalu Royal Liverpool University Hospital. Mam szeroki zakres obowiązków w zakresie wszystkich aspektów kontroli zakażeń i nauki, którą się zajmuję, w tym drobnoustrojów takich jak MRSA, VRE i CPE, a także takich kwestii jak bezpieczeństwo wody i powietrza w organizacji.

 

W naszej organizacji przebyliśmy dość długą drogę poznawania CPE. Początkowo byliśmy przekonani, i wydaje mi się, że inni myślą podobnie, że nie jest to duży problem w naszej organizacji. Jednak gdy zaczęliśmy szukać tego drobnoustroju, znaleźliśmy go, a potem znaleźliśmy go jeszcze więcej, mimo że podejmowaliśmy bardzo rygorystyczne środki kontroli podziału i ściśle stosowaliśmy się do krajowych wytycznych.

 

Uważam, że zakażenia CPE stanowią obecnie bardzo poważne zagrożenie, są uwzględnione w Krajowym Rejestrze Ryzyka, i myślę, że zdajemy sobie sprawę, że pojawienie się tego drobnoustroju i potencjalne nieuleczalne zakażenia w przyszłości zmienią sposób, w jaki praktykujemy opiekę zdrowotną, sposób leczenia pacjentów oraz ich bezpieczeństwo.

 

W miarę jak będą one stawać się coraz powszechniejsze, będziemy obserwować coraz więcej zakażeń tymi drobnoustrojami, co sprawi, że leczenie antybiotykami stanie się bezużyteczne, a pacjenci będą cierpieć z tego powodu.

 

Kiedy zaczęliśmy po raz pierwszy wykonywać badania przesiewowe w kierunku CPE, napotkaliśmy poważne wyzwania w tej organizacji opieki zdrowotnej, szczególnie w zakresie identyfikacji wystarczających obiektów izolacyjnych dla pacjentów, a czasami było to niewykonalne w praktyce i grupowaliśmy pacjentów razem, czasami musieliśmy zamykać oddziały z powodu liczby pacjentów i wdrażać środki ograniczające, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się zakażenia.

 

Procedury laboratoryjne w tamtym czasie, a był to nowy test fenotypowy, były takie, że hodowaliśmy drobnoustrój i badanie próbek trwało długo, niekiedy nawet pięć dni, w którym to czasie pacjent przebywał w szpitalu, a potencjał rozprzestrzeniania się zakażenia był znaczny i to było nasze największe wyzwanie.

 

Początkowo wprowadziliśmy testy molekularne dla kontaktów pacjentów w środowisku oddziału, co pozwoliło nam skrócić czas, w którym oddział pozostawał zamknięty, zanim mogliśmy ponownie przyjmować pacjentów w tym konkretnym obszarze oddziału.

 

Jeśli dojdziemy do punktu, w którym będziemy mogli zidentyfikować pacjentów podczas przyjmowania do szpitala jako nosicieli tego wieloopornego drobnoustroju, moglibyśmy zapobiec przyjęciu któregokolwiek z nich do obszarów, w których mieliby kontakt z innymi pacjentami, tj. mogliby zostać oni przyjęci bezpośrednio do obiektów izolacyjnych lub do pomieszczenia izolacyjnego, w ten sposób zarówno oni, jak i pozostali pacjenci byliby chronieni.

 

Szybka diagnostyka molekularna, jak sama nazwa wskazuje, zapewnia nam znacznie szybsze wyniki, dzięki czemu możemy przebadać próbkę w ciągu kilku godzin, szybko zidentyfikować pacjentów i szybko podjąć niezbędne środki ostrożności.

 

Czas potrzebny na wyhodowanie drobnoustroju przy użyciu konwencjonalnych metod jest zbyt długi, aby móc skutecznie wdrożyć praktyczne środki kontroli zakażeń, a im szybciej można postawić diagnozę lub zidentyfikować pacjenta jako potencjalnego nosiciela, tym szybciej można podjąć środki ostrożności i zapobiec rozprzestrzenianiu się zakażenia, co było dla nas znaczącą lekcją”.

Dowiedz się więcej o badaniach w kierunku CPE opartych na metodzie PCR z użyciem testu Xpert® Carba-R w systemie GeneXpert® Infinity, który umożliwia skuteczne badania przesiewowe.

CE-IVD. Wyrób medyczny przeznaczony do diagnostyki in vitro. Produkt może nie być dostępny we wszystkich krajach.

 

* Przewidywane i rzeczywiste wyniki zależą od instytucji, w której zostały uzyskane i mogą nie odzwierciedlać wyników uzyskiwanych w innych instytucjach.

 

Źródła:
 

Corless, C E et al. “Impact of different carbapenemase-producing Enterobacterales screening strategies in a hospital setting.” Infection prevention in practice vol. 2,3 100011. 21 May. 2020 doi:10:1016/j.infpip.2019:100011

Czytaj dalej

WIĘCEJ

Powered by Translations.com GlobalLink Web SoftwarePowered by GlobalLink Web