Film
Czas oglądania: 2 min
11 września 2024
Czas oglądania: 2 min
11 września 2024
Czas czytania: 5 min
18 września 2024
Czas oglądania: 3 min
11 września 2024
Film
Dr Sifumba jest lekarzem, osobą, która pokonała zarówno COVID-19, jak i gruźlicę wielolekooporną (MDR-TB) oraz aktywistką służby zdrowia mieszkającą w Johannesburgu w Republice Południowej Afryki. Dzieli się swoją historią i zaangażowaniem w poprawę dostępu do diagnostyki molekularnej dla pacjentów i pracowników służby zdrowia na całym świecie.
Zolelwa Sifumba, M.D.: “Nazywam się Zolelwa Sifumba i jestem lekarzem, a ponadto jako pracownik służby zdrowia pokonałam gruźlicę wielolekooporną oraz COVID-19. Oboma chorobami zaraziłam na pierwszej linii frontu. Jestem ponadto orędowniczką i aktywistką na rzecz zdrowia globalnego.
Moja własna droga od zdiagnozowania gruźlicy do leczenia rozpoczęła się od etapu zaprzeczenia, ponieważ nie postrzegałam siebie jako osoby, która mogłaby zachorować na gruźlicę. Byłam złamana, ponieważ dawałam z siebie wszystko i z tego powodu zachorowałam na tę chorobę.
W mojej własnej walce z gruźlicą pomocne byłoby to, gdyby dostępne narzędzia diagnostyczne działały znacznie szybciej. Poddałam się badaniom i około dwóch tygodni później otrzymałam wyniki. Między wykonaniem testu a otrzymaniem wyników ludzie wracają do domu i jeśli są zakaźni, zarażają inne osoby w domu, zarażają inne osoby w środkach transportu publicznego.
Republika Południowej Afryki z pewnością skorzystałaby na zwiększeniu dostępu do diagnostyki. A kiedy mówię o zwiększeniu dostępu, mam na myśli nie tylko dostęp do diagnostyki w większych placówkach opieki zdrowotnej. Bardzo ważne jest, abyśmy zapewnili tę diagnostykę w obszarach, w których jest potrzebna. System GeneXpert® zasadniczo zrewolucjonizował sposób, w jaki diagnozujemy ludzi.
Każda osoba mogłaby przyjść praktycznie z dowolnego miejsca i wykonać ten test, a jego wynik byłby gotowy w ciągu kilku godzin i w ciągu tych kilku godzin ta osoba wiedziałaby, czy ma dodatni wynik w kierunku gruźlicy, czy nie, i czy jest ona oporna na ryfampicynę czy izoniazyd, co jest bardzo ważne, ponieważ zasadniczo nadaje ton placówce opieki zdrowotnej i pacjentowi, jeśli chodzi o to, ile leczenia będzie otrzymywał i jak długo.
Cel wyeliminowania gruźlicy w 2035 roku jest możliwy, ale potrzebujemy szybkiej diagnostyki, która może dać wyniki w określonym czasie, aby ludzie mogli być leczeni w określonym czasie. Po prostu wszyscy musimy o to walczyć w taki sam sposób, w jaki ja to robiłam przez wszystkie te lata i nadal to robię”.
WIĘCEJ